Pompy ciepła

Jak to działa?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczo-chłodniczym, które pobiera energię cieplną z ośrodka o niskiej temperaturze i oddaje ją do ośrodka o temperaturze wyższej
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, w którym następuje transformacja energii cieplnej z niższego na wyższy poziom temperaturowy. Inaczej mówiąc pompa ciepła pobiera energię cieplną z ośrodka o niskiej temperaturze i oddaje ją do ośrodka o temperaturze wyższej.

Ośrodek o niskiej temperaturze, z którego pobierane jest ciepło, nazywany jest dolnym źródłem ciepła. Jako dolne źródło najczęściej służy ciepło zgromadzone w gruncie. Może to być również ciepło zgromadzone w wodach podziemnych, a także ciepło odpadowe (np. ciepło technologiczne, ciepło wentylacyjne).
Ośrodek o wysokiej temperaturze, do którego oddawane jest ciepło, nazywany jest górnym źródłem ciepła. Jest to instalacja centralnego ogrzewania (CO) lub ciepłej wody użytkowej (CWU), które chcemy zasilić energią cieplną. Około 3/4 energii zasilającej górne źródło ciepła pochodzi z dolnego źródła ciepła (z wnętrza Ziemi).
Pozostała 1/4 energii, to energia do napędu sprężarki, która jest sercem pompy ciepła pozwalającym na tłoczenie ekologicznej energii z dolnego do górnego źródła ciepła. Sprężarki zastosowane
w pompach ciepła VATRA to urządzenia elektryczne, więc aby móc zastosować pompę ciepła VATRA w danym budynku wystarczy jedynie podłączenie do sieci elektrycznej.

MAX Kaskadowe pompy ciepła

Wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest większe, możemy zastosować modułowe instalacje, uzyskując w ten sposób moc większą niż 240 kW.

Pompa ciepła Vatra MEZO - dwustopniowa, wysokoparametrowa, inwerterowa - nowy, innowacyjny produkt naszej firmy - zapraszamy do zapoznania się z naszą nową ofertą

Masz pytania? Szukasz pomp ciepła innej mocy?

Skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci inne rozwiązania.